Pradžioj klasifikuokime 3 pagrindines priežastis, vedančias keliu, kuris gali baigtis atkryčiu. Štai jos:
— išorinės situacijos, vietos ir žmonės, kurie gali tapti išgėrimo katalizatoriumi;
— vidiniai jausmai ir emocijos, kurie mus perpildo ir gali privesti prie išgėrimo;
— nesveiki elgesio modeliai ir įpročiai, kurie gali baigtis išgėrimu.
Tarp šių trijų priežasčių nėra griežtos ribos, gyvenime jos gali lengvai persidengti.
1. Išorinės situacijos, vietos ir žmonės.
Mums visiems pasitaiko asmeninės ir tik konkrečiai mums tinkančios situacijos, vietos ar socialiniai santykiai, kai mes įprastai gėrėme alkoholį ar vartojome narkotikus. Tai gali būti barai, vakarėliai, vakarienės, pasisėdėjimai po darbo, sporto renginiai, vienatvė namie, koncertai, klubai ir t.t. Tai gali būti ir tikrų asmenų bendriją – išgertuvių bičiuliai, kolegos, partneriai, arba atvirkščiai – vienatvė ant baro kėdės ar prieš televizorių namuose. Tam tikra muzika, net kvapai ar maistas gali būti siejama su išgėrimu (vartojimu). Šios situacijos asocijuojasi su stipriomis neigiamomis arba teigiamomis emocijomis, malonumais ar palengvėjimu. Atminties grandinė smegenyse užsitrumpina automatiškai, kai tik jūs atsirandate vienoje ar kitoje situacijoje ir paleidžia elgesio reakcijos grandinę – alkoholio gėrimą ar narkotikų vartojimą. Tai gali vykti sąmoningai, o gali veikti giliai pasąmonėje ir prisėlinti prie jūsų visiškai netikėtai – dažniausiai būna jau per vėlu tai sustabdyti.
2. Vidiniai jausmai ir emocijos.
Tai gali būti nemalonūs jausmai ar emocijos – pyktis, liūdesys, sielvartas, pavydas, neapykanta, vienatvė, nuobodulys ar depresija, nuo kurių palengvėjimo mes ieškome alkoholyje ar narkotikuose. Kaip nekeista, tai gali būti ir malonūs jausmai – džiaugsmas, euforija, laimė, perdėtas pasitikėjimas savimi ir pan., siejami su šventėmis ir apdovanojimais, kurie taip pat gali mus net nesusimąsčius pastūmėti prie išgėrimo. Ir teigiamos, ir neigiamos emocijos, jausmai gali būti vienodai pavojingi mūsų blaivybei jei nemokėsime jų atpažinti.
Žinoma sunku vengti emocijų ir jausmų. Neįmanoma atšaukti depresijos, išjungti pykčio, išvengti liūdesio... Todėl reikia ištyrinėti kokios emocijos pavojingiausios ir gali jums kelti asociacijas su išgėrimu. Vėliau stengtis suprasti, jog šie reiškiniai visiškai nesusiję su išgėrimu, kad tai yra „žmogiškosios būsenos“ dalis ir su tuo susiduria visi žmonės (alkoholikai ir ne alkoholikai). Tik chemiškai nepriklausomi žmonės nenaudoja jų, kaip priežasties išgerti ar pavartoti narkotikus, vardan palengvėjimo. Supratę, kad šios emocijos – reiškiniai visiškai atskiri nuo jūsų pirmenybės blaivybei, jums reikės rasti kelius išreikšti emocijas ir jausmus blaiviu, sveiku būdu.
3. Nesveiki elgesio modeliai ir įpročiai.
Pirmą kartą tapę blaiviais mes dažnai pasijuntame, kaip žuvys išmesto į krantą. Mes nežinom ką daryti su savimi ar savo laiku. Jei nepradėsime planuoti ir kurti naujo gyvenimo būdo, rizikuojame sugrįžti prie senųjų elgesio modelių ir rutinos. Tai gali būti tų pačių barų, restoranų, klubų lankymas, sėdėjimas namie jaučiantis izoliuotu, depresuojančiu ir vienišu, vakarėliai su senaisiais išgėrimo bičiuliais ir pan. Mes geriame tik Coca-Cola ar kavą, bet vis dėlto elgiamės, kaip alkoholikai ar narkomanai, tik viena cheminė medžiaga laikinai pakeista kita.
Žinoma, gerti nealkoholinius gėrimus yra gerai ir ne visada pavyksta išvengti tų vietų, kuriose mes gėrėme ar vartojome. Išlikti blaiviems tokioje situacijoje – didelis pasiekimas, neįmanoma, o ir nereikia atkirsti savęs nuo gyvenimo ir gyventi, kaip atsiskyrėliui-burtininkui (tik jei tai ne jūsų kelias). Skirtumas yra tame, kokios priežastys įprastai atveda jūs į tas vietas, situacijas, kompanijas ar aplinkybes, kuriose anksčiau gėrėte ar vartojote. Dar daugiau, galite šito ir nesuvokti, bet atsidūrę tose situacijose, jūs užtvirtinate įprastus minčių modelius, jausmus ir emocijas, kurias jautėte kai gėrėte ar vartojote. Skatindami tokio alkoholinio ar narkomaninio elgesio ir minčių vystimąsi, jūs atsiduriate tik per vieną žingsnį nuo išgertuvių ar pavartojimo. Grįždami prie senųjų įpročių ir elgesio modelių, jūs viso labo tik repetuojate savo vaidmenį prieš pasirodymą scenoje.
Kitą vertus, chemiškai priklausomi ar ne, žmonės viso labo savo įpročių produktai, turintis savybę grįžti prie senųjų įpročių, ypač streso ar sunkumu metu. Alkoholikas ar narkomanas ne tik aukščiausio lygio įpročio produktas, jis dar chemiškai priklausomas nuo alkoholio ar narkotikų ir jį traukia prie tos medžiagos. Todėl mūsų polinkis grįžti prie senų įpročių ir šablonų yra dešimtis kartų stipresnis nei paprasto žmogaus. Cheminė priklausomybė – kaip magnetas, pritvirtintas prie butelio ar švirkšto. Sugrįžimas prie elgesio, kuris anksčiau buvo siejamas su išgėrimu, mus vis arčiau traukia prie aktyvaus alkoholizmo „magnetinio lauko“. Jei ir toliau suksitės gėrimą primenančiame elgesio rate, tai tik laiko klausimas kada būsite įtraukti atgal ir įklimpsite.
Pačioje blaivybės pradžioje ir sunkumų metu, būtina kaip įmanoma stipriau atitrūkti nuo senųjų įpročių ir elgesio modelių. Pirmiausia reikia praleisti kuo daugiau vakarų savipagalbos grupėse. Tai ypač svarbu todėl, kad mes dažnai nepastebime kas vyksta ir nesuvokiame įspėjimo ženklų mūsų mintyse ir elgesyje. Bet kiti gali tai pastebėti ir pranešti, o kas įspėtas, tas apsiginklavęs!
Sudarykite vietų, žmonių ir situacijų, kurių jums reikia vengti, sąrašą ir paruoškite atsiprašymus padėsiančius ten neiti. Nepasiduokite kitų spaudimui būti ten, kur jūs neturėtumėte būti. Jei negalite pasakyti tiesos, pasakykite jog sergate. Iš tiesų, prisiminkite – jūs sergate. Jūs sveikstate nuo gyvenimui pavojingos ligos! Jūsų gyvenimas yra pirmą visko. Jūsų pirmenybė – blaivybė. Sudarykite planą dienai – kas valandą. Galvokite apie naujus, nepavojingus, žmones ir vietas. Nueikite į baseiną ar kiną, peržiūrėkite filmus, nueikite į biblioteką, susiraskite hobį, įstokite į klubą ir t.t. Darykite tai, kas jums patinka. Blaivybė – ne bausmė. Apdovanokite save malonumais už tai, kad išgelbėjote savo gyvybę ir gavote antrą šansą. Kurkite naują gyvenimą.
Kurti nauja gyvenimą nėra paprasta. Kelyje į blaivybę mums dažnai tenka susidurti su praeities problemomis, mes kenčiame nuo nuotaikų kaitos, pakilimų ir kritimų, depresijos ir t.t. Bet nuo to paties taip pat kenčia ir nealkoholikai. Kokioje situacijoje neatsidurtume mes dabar, kaip ir jie, negeriam ir nevartojam. Dėka to, jog liekame blaivūs, palaipsniui atsiranda naujas, blaivus ir apdovanojantis gyvenimas. Tai nereiškia, kad jis bus be jokių problemų ir tragedijų, taip pat didžių momentų ir malonių laikų, kuriuos išgyvena likusi žmonijos dalis. Tai blaivus gyvenimas. Tai paprasčiausiai gyvenimas.
Šaltiniai Secular Organizations for Sobriety ir Стоп наркотик!
Vertė Audronis